Фәнил Әһлиуллин Татарстан Республикасының Инвесторлар Клубы утырышы эшендә катнашты

2020 елның 2 июне, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашында Татарстан Республикасының инвесторлар клубының чираттагы утырышы узды.

Чара онлайн форматта узды. Утырышның модераторы Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина булды.

Төп бурычлар арасында Рөстәм Миңнеханов Икътисадны тотрыклы үсешкә чыгаруны атады. «Без барыбыз да бүген дөньяда ниләр булганын күрәбез, - диде ул. - без барыбыз да беләбез. - Дөнья икътисадының ландшафты үзгәрә, товар һәм хезмәт күрсәтүләрнең принципиаль яңа базарлары формалаша. Бу шартларда сезгә, инвесторларга, төп роль бирелә".

Татарстан Президенты билгеләп үткәнчә, дәүләт хакимияте органнары өчен өстенлекле бурыч-бизнес идеяләрен гамәлгә ашыру өчен һәм гомумән, эшмәкәрлек потенциалы өчен мөмкин кадәр киң мөмкинлекләр булдыру. Утырыш барышында инвестор-компанияләр вәкилләре, Татарстан Республикасының Инвесторлар клубы әгъзалары Татарстан территориясендә бизнесны алга таба үстерү, җитештерү мөмкинлекләрен үстерү буенча үз тәкъдимнәрен белдерделәр.

Тәкъдимнәрнең берсе-мөлкәткә салым һәм җир салымын түләүне кичектереп тору, аларны өлешләп түләү белән бәйле сорау буенча "Мега" сәүдә үзәге идарәчесе Лиана Сираҗетдинова мрәҗәгать итте. Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры Фәнил Әһлиуллин салым түләү вәзгыятен аңлатты. Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2020 елның 2 апрелендәге 409 номерлы карары белән яңа коронавирус йогышы таралуга бәйле рәвештә аеруча зыян күргән эшчәнлек өлкәсендә эшләүче оешмалар һәм шәхси эшмәкәрләр өчен кайбер ярдәм чаралары расланды, шул исәптән оешмаларга һәм шәхси эшмәкәрләргә салым һәм иминият кертемнәре буенча аванс түләүләрен түләү буенча кичектереп тору тәртибе билгеләнде.

2020 елның 16 маенда күрсәтелгән ярдәм чаралары кагыла торган затлар даирәсе Россия Федерациясе Хөкүмәтенең № 699 карары белән киңәйтелде, аның нигезендә салымнар, аванс түләүләре һәм иминият кертемнәре буенча түләүләрне, шул исәптән күчемсез мөлкәтнең сәүдә объектларын арендалау шартнамәләре буенча аренда түләвен кичектереп торуны тәкъдим иткән оешмалар яки шәхси эшмәкәрләр дә ала алачак.

Хәзерге вакытта төбәк дәрәҗәсендә күчемсез мөлкәтнең сәүдә объектларын арендалау килешмәләре буенча аренда түләвен кичектереп торучы башкарма хакимият органнарын билгеләү һәм аны салым исәбенә алу органнарына җибәрү бурычы тора. Шуңа бәйле рәвештә, вәкаләтле органны билгеләү турында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты карары проекты эшләнде. Алга таба тиешле исемлек төзеләчәк һәм салым хезмәтенә җибәреләчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: