Видеоконференция режимында зиратларны карап тоту һәм саклау мәсьәләләре каралды

2019 елның 9 августы, җомга

09.08.2019 ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгында министрның беренче урынбасары Артур Галиев рәислегендә зиратларны карап тоту һәм саклау сораулары буенча видеоконференция режимында киңәшмә үтте. Киңәшмә эшендә ТР Президенты ярдәмчесе Рөстәм Мерзакреев һәм ТР буенча Росреестр идарәсе, "Росреестрның Федераль кадастр палатасы» ФДБУнең ТР буенча филиалы," ТР Муниципаль берәмлекләре Советы» Ассоциациясе, ТР муниципаль районнары вәкилләре катнашты.

Татарстан Республикасы Президенты Р.Н.Миңнеханов күрсәтмәсе нигезендә җирле үзидарә органнарына зиратлар астындагы участокларны рәсмиләштерергә һәм тиешле категориягә китерергә йөкләнде.

Татарстан Республикасында тулаем алганда, 3 800 дән артык зират (3 861) :

– рәсмиләштерелде-1 608;

- өлешчә рәсмиләштерелгән-319;

– рәсмиләштерелмәгән-1934.

Нигездә, зиратлар авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә урнашкан.

Мондый җирләрдән файдалануны закон таләпләренә туры китерү өчен:

- зиратларны сәнәгать җирләре һәм башка махсус билгеләнештәге җирләр буларак урнаштыру өчен каралган җир кишәрлекләрен ызанлау, Формалаштыру һәм кадастр исәбенә кую буенча кадастр эшләрен башкарырга ;

- җир кишәрлегенең категориясен сәнәгать һәм башка махсус билгеләнештәге җирләргә күчерү кирәк.

2017 елдан 2019 елның беренче яртыеллыгына кадәр Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы тарафыннан әзерләнгән проектлар буенча гомуми мәйданы 292 га булган авыл хуҗалыгы җирләре категориясеннән сәнәгать җирләренә һәм ритуаль эшчәнлек объектларын урнаштыру өчен башка махсус билгеләнештәге җирләрдән 217 га җир кишәрлеген авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдән күчерү турында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 96 карары кабул ителде.

Кайбер районнарда зиратларны бизәү эше бик югары дәрәҗәдә оештырылган. Буа районы участоклар категориясен үзгәртү буенча эшне төгәлләде. Минзәлә, Саба, Тукай, Апас районнарында-төгәлләнү стадиясендә.

Киңәшмәдә рәсмиләштерүнең гадиләштерелгән тәртибе һәм җир кишәрлекләрен рәсмиләштергәндә килеп туган проблемалар буенча фикер алыштылар.

Киңәшмә нәтиҗәләре буенча җирле үзидарә органнарына агымдагы ел ахырына кадәр зиратларны теркәү буенча эшләрне тәмамлау кирәклеге турында тәкъдимнәр бирелде.

Киләсе киңәшмә август ахырына планлаштырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: